Chilli papričky a jejich vliv na zdraví

papričky

Pokud jste do teď nebyli příznivci chilli a pálivého jídla, zpozorněte, protože Chilli nemá pouze v „popisu práce“ pálit, ale přináší nám mnoho zdravotních benefitů mj. bojuje i s rakovinou. Hlavní zásluhu nese látka jménem Kapsaicin.
Přichystali jsme si proto pro Vás několik faktů o chilli a jeho působení na nás.

Nově si u nás také můžete zakoupit námi pěstované CHILLI!

chilli kup


1. Látka jménem Kapsaicin

Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který způsobuje pocit pálení tím, že stimuluje receptory nervových zakončení jazyka. Nejvíce ho najdeme v semínkách a dužině.


2. Chilli pálí tuky

Pokud se podíváte složení většiny spalovačů, najdete zde pojmy jako „kapsaincin“ nebo „výtažek z chilli papriček“. Chilli totiž zvyšuje vnitřní tělesnou teplotu a tím znatelně urychluje metabolismus. Dále pomáhá krotit chuť na sladké a tučné jídlo a navozuje pocit sytosti.

jalapenos


3. Boj s rakovinou

Kapsaicin ničí rakovinové buňky tím, že napadá jejich energetické centrum. Výzkumy potvrdili, že v zemích jako Mexiko nebo Indie, tedy v zemích, kde se hojně používá chilli při přípravě jídel, je menší výskyt rakoviny.

habanero


4. Chilli a kardiovaskulární systém

Kapsaiciny snižují hladinu glukózy a inzulínu v krvi, omezují tvorbu tukových depozit v tepnách a brání vzniku krevních sraženin. A právě tzv. antikoagulační účinky chilli by mohly nahradit aspirin, který užívají kardiaci kvůli ředění krve. V zemích, kde se chilli používá nadmíru, mají lidé mnohem méně srdečních infarktů, mrtvice a plicní embolie.

70511022032WorldsHottestChiliPeppers


5. Teplem proti bolesti

Po staletí se doporučuje vtírat si chilli na bolavé svaly a klouby. Kapsaicin rozproudí krev v místě bolesti a Vám se uleví. Právě ve všech hřejivých gelech nebo náplastech je obsažen kapsaicin.

bgns_chillispread


6. Nemoci

Kapsaicin kromě výše uvedených má pozitivní vliv na další řadu nemocí jako je Diabetická neuropatie, Pásový opar a mnoho dalších. 0c05fbc117359461945e4c928100fbb5_large


7. Sebeobrana

Pepřový sprej by se spíše mohl jmenovat paprikový sprej. Látka způsobující bolest až krátkodobou slepotu v pepřových sprejích je právě výtažek z chilli papriček – Kapsaicin.

Chillies-green


8. Zlepší náladu i spánek

Kapsaicin zvyšuje produkci endorfinů a také hladinu serotoninu. To jsou hormony, které se podílejí na našem pocitu štěstí. Zároveň studie dokazují, že pravidelná konzumace chilli vylepšuje kvalitu spánku.

chillie_3205044b


Nově si u nás také můžete zakoupit námi pěstované CHILLI!

chilli kup