5 Faktů o kávě

Kdo by neznal kávu? Je to přece jeden z nejrozšířenějších nápojů, bez kterého by si většina z nás nedokázala představit ráno. Obsahuje kofein. Látku, která nám dodává energii a udržuje nás v postřehu celý den. Někteří na ní mohou být dokonce závislí. Ovšem toto všechno jsou obecně známá fakta, které zná každý. Pojďme si proto říct o kávě něco nového…

1. Káva je jednou z nejpěstovanějších plodin světa.
V průměru se jí ročně sklidí téměř 9 milionů tun. Jeden žok, tedy pytel na kávu váží 60 kg a sběrači trvá 3 dny, než jej naplní. Na jeden pytel se musí otrhat asi 100 keřů kávovníku. Káva je zároveň hned po ropě nejobchodovatelnější světovou komoditou. Mezi její nejvýznamnější producenty patří Brazílie, Vietnam, Kolumbie či Indonésie. Obyvatelé těchto exportních států však pití kávy příliš neholdují. Přední příčky v její konzumaci zaujímají především země Skandinávie. V roce 2013 obsadili se spotřebou 9,6 kg kávy na osobu za rok první místo Finové, následováni byli Švédy (7,9 kg) a Nory (7,2 kg)
DSC00090

2. V žebříčku konzumace kávy obsadila v loňském roce Česká republika 34. místo.
Podle statistik jí tak každý Čech ročně spotřebuje 2,3 kg. Češi vypijí přes 5,8 miliardy šálků. V průměru vypije každý Čech zhruba 376 šálků kávy ročně, přičemž 78% z nás pije kávu.
COFFEE_TRAINING_4

3. Kouzelné antioxidanty
Jeden šálek kávy obsahuje více než 1000 antioxidantů, které našemu tělu prospívají v mnoha směrech – například mohou zmírnit zánět způsobený artritidou, zbavují organismus toxinů a v neposlední řadě neutralizují volné radikály, jejichž nadbytek by mohl vést k přibírání na váze. Čím více antioxidantů tělo obsahuje, tím lépe se pak cítíte a i vypadáte!
c0080374c923d1a67d48a3978a605918

4. Odkud slovo „Káva“ pochází?
Kaffa – A provincie v Etiopii, kde byla poprvé objevena. Kaaba – Svaté budovy v Mecca. Kavus Kai – Perský král, který dokázal vzdorovat gravitaci a levitovat pitím kávy. Kahwe – Význam pro pečení v turečtině. Cahouah – Nápoj proti hladu v arabštině. Cohuet – Význam pro sílu nebo vitalitu v arabštině.
coffee-lover1

5. Káva může zabíjet
Neděste se a v klidu si dopijte Váš šálek kávy. Aby Vás káva zabila, musel by průměrný člověk vypít asi 85 šálků kávy. Maximální dopučená denní dávka kofeinu je 400 mg, což odpovídá asi 5 šálkům rozpustné kávy. V takovém množství působí káva blahodárně. Při překročení dávky 1000 mg hrozí: Může vést ke zvýšené hladině cholesterolu, dehydrataci organizmu, nedostatku vitamínů B a C, zinku, draslíku a thiaminu, zvýšenému krevnímu tlaku a srdečním potížím, problémům s prostatou u mužů a fibrocystickými změnami v prsní žláze u žen, interferencím při replikací DNA a také může bránit správnému vstřebávání železa.
coffee_l