12 „zdravých“ jídel, kterým se vyhnout (1. část)

 

Na obalu přece píší, že je toto jídlo „zdravé“ nebo třeba „fitness“. A právě na toto je třeba si dávat velký pozor. Mnoho výrobců takto klamně označuje své produkty pouze za účelem většího zisku. Vy si pak v domnění, že děláte něco pro své zdraví, koupíte mnohem větší zlo. V dalším případě se jen snažíte postupovat podle základů hubnutí a tak sáhnete po např. odtučněných výrobcích nebo po produktech „Bez Cukru“. Proto Vám přinášíme tento článek o rádoby zdravých potravinách, kterým je  lepší se vyhnout.  

1. Granola (Müsli) a cereálie 

Mnoho z nás si bez misky müsli neumí představit snídani a většina krabic od müsli láká na slova jako „zdravé“ nebo dokonce „fitness“. Pravda je taková, že müsli, které si koupíte v obchodech obsahují obrovské množství cukru a prázdných kalorií. Proto je potřeba se při výběru Vaší snídaně dívat na složení a nutriční hodnoty. Za optimální variantu se považují takové výrobky, kde na jednu dávku je méně než 10g cukru a minimálně 5g vlákniny. Další varianta je, že si müsli připravíte doma (Recept zde)
dsc_0066

 

2. Odtučněné a nízkotučné mléčné výrobky

Tyto výrobky mají sice méně kalorií, ale také méně důležitých v tucích rozpustných vitamínů A, D, E, K. Navíc výrobci do odtučněného mléka přidávají i sušené za účelem zlepšení konzistence mléka. Tento proces obsahuje i oxidovaný cholesterol, který škodí Vašim tepnám mnohem více než obyčejný cholesterol. 
shutterstock_73104205

 

3. Proteinové tyčinky

Ano, i zde si musíme dávat pozor na složení. Většina proteinových a ostatních „fitness“ tyčinek se kromě přidaného proteinu skoro neliší od obyčejných sladkých tyčinek, před kterými Vás varuje zubař. Obsahují totiž velké množství cukru a jiných sladidel (např. fruktozu). I zde si můžete zdravějších variantu připravit doma. 
Organic granola bar with nuts and dry fruits on a wooden table

 

4. Předem připravené saláty

Co může být na salátech nezdravé?! Bohužel i zde výrobci nedodržují podstatu svých výrobků. Spousta připravených salátů obsahuje takové ingredience jako třeba smažené kuřecí nugetky, salámy (které maso nikdy neviděly), smažené krutony, majonézu, nezdravé dresingy, velké množství soli a další. Není proto mnohem jednodušší si salát udělat doma? Bude čerstvý a hlavně budete mít přehled o jeho obsahu.
Chopped-Salad_550x310

 

5. Sportovní nápoje a energy drinky

Jak by mohly být nezdravé, když jsou určeny pro sportovce? I zde máme háček. Nápoje jsou určeny pro okamžité dodání energie a proto jsou plné jednoduchých cukrů. Proto je tyto nápoje vhodné pít pouze při fyzické aktivitě, kdy potřebujete doplnit energii pro vysoký výkon. To samé platí pro minerální látky a soli. 
Sports drink

 

6. Sušené ovoce

Je to přece ovoce. Nemělo by být ovoce zdravé? Opět je tu obrovské množství cukru a konzervačních látek, což z něj dělá nezdravou pochutinu. Jen pár kousků sušeného ovoce může obsahovat stovky kalorií a přitom Vás ani nezasytí. Mix of dried fruits

 

Konec 1. části (2. část zde)