10 Zásad hubnutí – I. část

Každý jsme jiný. Jeden může jíst co chce a bude pořád hubený a druhý přibere i z maličkosti. Každý jedinec potřebuje svůj individuální přístup k hubnutí a nejlepší je proto vyhledat odbornou pomoc fitness trenéra, který vám na míru sestaví jídelníček a tréninkový plán. Přesto je zde několik zásad jak zhubnout, které platí pro všechny z nás.  Tady jsou: 

1. Strava 

Můžete se snažit trénovat sebevíc, pravda je taková, že pokud nebudete mít pohlídaný příjem makrosložek (sacharidy, tuky, bílkoviny a vláknina), zhubnout se Vám nepodaří. Obecně proto platí, že pokud chcete hubnout musíte snížit příjem sacharidů (zhruba 1g/kg váhy) a tuků (0,5-0,8 g/kg). Naopak zvýšit by se měl příjem bílkovin (kolem 2g/kg) a vlákniny (18-32 g na den), která je velmi často opomíjená, přesto hraje velmi důležitou roli ve spalování tuků. Jako zdroj sacharidů volte komplexní (složité) a tuky čerpejte převážně rostlinné a z ryb. Obecně také platí, že kalorický příjem by měl být nižší, než jeho výdej. 

Př.: 100 Kg jedinec by měl denně sníst: 100g sacharidů, 200g bílkovin, 50-80g tuků a zhruba 30g vlákniny

balanced-diet_large


2. Voda

Voda je velmi důležitý pomocník při hubnutí, jak už jsme se přesvědčili v článku 12 surovin, které nakopnou Váš metabolismus! (1. část). Je velmi důležité doplňovat tekutiny. Čím víc jich do sebe dostaneme, tím bude mít naše tělo menší nutkání zadržovat vodu. Vyplavuje z tělo zplodiny a pomáhá rozvádět živiny. Měly bychom vypít denně 3-4 litry čisté vody. 

pouring water in a glass


3. Cardiem nezhubnete  

Běháte týdně kilometry, ale pořád nevypadáte, jak byste chtěli? Jde o to, že při běhání a podobných aktivitách vaše tělo spaluje tuk pouze po dobu jejího vykonávání. A pokud hledáte jak zhubnout, nejspíš nebudete Keňský vytrvalec. Cardio využívá mnoho sportovců v dietě jako doplněk po jejich silovém tréninku. Pokud jste tedy odpůrci posiloven a běhat musíte, zařaďte do tréninku intervalové běhy (chvílí klušete a chvíli sprintujete) nebo vysoké převýšení (několikrát si vyběhněte sprintem kopec nebo schody)

00025098


4. Spánkem k vysněné postavě

Možná vám to zní jako hloupost. „Jak zhubnu tím, že budu spát?“ Je zde hned několik důvodů. Spánek pomáhá v boji se stresem, který má obrovský vliv na přibírání. Dále během spánku regenerujete, nejen že samotná regenerace vyžaduje energii, ale budete díky tomu i svěží a plní energie na další trénink.  Denně byste měli spát 7-8 hodin. Dále také platí, že „dospáváním“ nic nedoženete a co hůř, spát více než 8 hodin je dokonce horší než spát méně než 7.  Nezapomínejte také zařadit dny odpočinku, kdy nebudete vůbec sportovat, aby si vaše tělo odpočinulo a nedošlo k přetrénování. 

King-Size-Bed-Set-691


5. Pivo dělá krásná těla?

Záleží na tom co preferujete 🙂 Pokud je to však pekáč buchet, rozhodně byste se měli vyhýbat pivu a veškerému alkoholu. Nejen, že je pivo velmi kalorické, ale alkohol obecně odvodňuje tělo. Proto se druhý den cítíte rozlámaní, máte kocovinu a na trénink ani pomyšlení. Zároveň vám alkohol dodá pocit hladu a v podnapilém stavu zbaštíte na co přijdete. A to ještě večer, kdy už to rozhodně nestihnete spálit.

beer-texture


* Detoxikační přípravek?

V tomto seriálu, jakožto všeobecně na našem webu nebo i Facebookové stránce se držíme jednoduchých, snadno dostupných řešení pro všechny. Návštěvníci nám však zasílají dotazy o radu, jestli neznáme nějaký přípravek, že to přece jen není pořád ono. Dobré zkušenosti píšou uživatelé přípravku Prodetox. Koupit jej můžete zde:

300x250-1432132208.gif


Konec první části (2. část zde)


Pomůže Vám určitě i náš návod 12 surovin, které nakopnou Váš metabolismus!12 „zdravých“ jídel, kterým se vyhnout